Górska kulturka czyli jak się zachowywać w górach

Ten projekt jest dla nas wyjątkowo ważny…

Na pierwszy rzut oka to po prostu kolaż kolorowych ilustracji, ale za tymi barwami i rysunkami, kryje się bardzo istotny temat, nad którym chcieliśmy się pochylić.
To, co dla wielu z nas na szczęście jest oczywiste, wymaga jednak odpowiedniej uwagi.
Bo na szlakach górskich, leśnych – tam, gdzie przecież jesteśmy gośćmi, dzieją się brzydkie – fuj rzeczy.

Śmiecimy, hałasujemy, dokarmiamy zwierzęta… bardzo często brakuje w tej przestrzeni edukacji, dobrego wychowania… GÓRSKIEJ KULTURKI.

Temat jest obszerny i będziemy go systematycznie omawiać – bo wiele trzeba zmienić.
Z jednej strony wiemy jak się zachować, czego i dlaczego na szlaku nie wolno robić, z drugiej – niektóre przepisy w Parkach Narodowych lub zasady mogą być dla nas niejasne lub niezrozumiałe.
Spróbujemy kilka kwestii rozjaśnić i uporządkować.

Z tego miejsca bardzo serdecznie zapraszamy Was do obejrzenia / odsłuchania naszej rozmowy z przewodniczką tatrzańską i edukatorką Mają Sindalską. KLIK!
Maja wpompowała do tej przestrzeni ogromną dawkę wiedzy i z ogromną pasją omówiła wiele aspektów, związanych właśnie z Górską Kulturką.

Nie śmiecę!

Kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad tym projektem, zrobiliśmy porządne rozeznanie wśród naszych bliższych i dalszych znajomych, chodzących po górach i po zapytaniu ich – jaka przestrzeń, jaki problem wymaga największej uwagi, praktycznie jednogłośnie wszyscy stwierdzili, że śmieci.

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak my wszyscy możemy się zaangażować, aby śmieci w przyrodniczej przestrzeni było mniej.

WOLONTARIAT.

Zachęcamy do dołączania do organizowanych przez Parki Narodowe, Fundacje, Instytucje i osoby prywatne akcji sprzątania szlaków:

 • skontaktuj się z wybranym Parkiem Narodowym i dopytaj o możliwość takiego zaangażowania się.
  Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdziesz zakładkę z bieżącymi informacjami, dotyczącymi np. akcji sprzątania i patrolowania szlaków. KLIK!
 • akcja CZYSTE BESKIDY  organizowana przez „Fundacja Górom”
 • akcja SPRZĄTAMY BESKIDY  organizowana przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie
 • akcja POSPRZĄTAMY GÓRY koordynowana przez Maję Sindalską z portalu Aktualne warunki w górach
 • akcja CZYSTE TATRY organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska


W GÓRACH NIE MA KOSZY NA ŚMIECI.

Wiele osób pyta – dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – górskie szlaki są po prostu przeznaczone tylko do ruchu pieszego i otoczone przez przyrodę, o którą mamy dbać.
Wyobrażacie sobie, że każdego dnia po górskich ścieżkach jeżdżą śmieciarki?
Dodatkowo takie śmietniki byłyby niebezpieczne dla dzikich zwierząt, które podjadając z nich resztki, byłyby narażone na zatrucia oraz utratę instynktu samozachowawczego.

 • Wybierając się na wycieczkę pamiętaj o zabraniu pustych woreczków na brudne śmieci.
  Plastikową butelkę schowasz do plecaka, ale papierek z roztopioną czekoladą może być problematyczny.
 • Jeśli czujesz, że możesz – zabierz ze szlaku śmieci, które zauważysz. Jeśli masz miejsce choćby na jedną puszkę, papierek – to będzie wielki czyn, serio!
 • Staraj się nie zostawiać w schroniskach śmieci, zabierz je ze sobą. Dojazd do tych miejsc, a co za tym idzie wywóz wszelkich nieczystości jest utrudniony.

Zgodnie z opublikowanymi przez TPN statystykami w 2022 roku sprzedano blisko 4,5 mln biletów do Parku.
Jeśli nadal zastanawiasz się czy warto podnieść papierek lub zabrać ze sobą pustą butelkę zamiast wyrzucać ją do kosza w schronisku, odpowiedź powinna sama się nasunąć.


REAGUJ!

Jeśli widzisz nielegalne wysypisko w lesie, w górach, w parku – zawiadom odpowiednie służby.
Straż Miejska, Policja, Urząd Gminy.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska udostępnia również formularz, który w takich sytuacjach można sprawnie wypełnić KLIK!

Nie dokarmiam i nie zaczepiam zwierząt!

Mimo że, wielu turystów wychodząc w góry liczy po cichu na spotkanie lokalnych zwierzaków, tak naprawdę najbezpieczniej dla nich (i dla nas) będzie jeśli nie będą się do nas zbliżać.

Niestety często zdarzają się sytuacje, kiedy człowiek zachęca wręcz dzikie zwierzę ‘smakołykami’, co może być niebezpieczne dla obu stron.

Po pierwsze ‘nasze’ jedzenie jest po prostu dla dzikich zwierząt szkodliwe i może się skończyć zatruciem i cierpieniem.
Dzikie zwierzęta zachęcone dokarmianiem, tracą umiejętność samodzielnego zdobywania pożywienia. Tracą też instynkt i kiedy są zbyt ufne i nie uciekają przed ludźmi, mogą stać się ofiarami kłusowników.
Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta zawsze posiadają pierwiastek nieobliczalności, nigdy nie próbujmy się do nich zbliżać, głaskać, ani fotografować się z nimi.
Jesteśmy gośćmi w ich przestrzeni i korzystając z uroków przyrody, należy zachować po prostu szacunek.

A jeśli już nasze drogi się skrzyżują, zachowajmy bezpieczną odległość, nie panikujmy, nie ekscytujmy się, rzucając się jeleniowi na szyję, po cichu się oddalmy.
Media społecznościowe niestety pękają w szwach od zdjęć, które nigdy nie powinny powstać bo sytuacje, w których ludzie naruszają bezpieczną przestrzeń zwierząt, po prostu nie powinny mieć miejsca.
Najbardziej na tym cierpią niestety same zwierzęta i warto o tym pomyśleć zanim podejdziemy np. do lisa i zachęcimy go do pozowania naszą kanapką.

Każdego roku na górskich szlakach jest coraz więcej turystów. I nie tylko my wszyscy to odczuwamy, narzekając jednocześnie na tłumy. Nasza obecność ma ogromny wpływ na przyrodę i jeśli nie zadbamy o nią i będziemy egoistycznie krótkowzroczni to za jakiś czas górskie ścieżki faktycznie nie będą zatłoczone… bo cóż tam zostanie z tej pięknej dziczy?