Otwórzmy klatki z ‘Otwartymi Klatkami’!

Fot.: Otwarte Klatki

Działania Stowarzyszenia Otwarte Klatki, któremu dedykujemy ten wpis, są bliskie naszym sercom od lat. Fundamentem są fantastyczni ludzie, zaangażowani w pomoc naszym braciom. Nasze drogi kilka razy już się przecięły.

Wolontariuszy Otwartych Klatek mogliście poznać podczas organizowanego przez nas II Biegu Wzniesień Łódzkich, kiedy to wspierali nas organizacyjnie a Was częstowali wegańskimi ciastami i smakołykami, dzięki czemu puszka na datki sprawnie się zapełniła, a zebrane środki zostały przekazane na rzecz kampanii ‘Cena futra’ (więcej na temat tej kampanii przeczytacie TUTAJ).

Praca na rzecz zwierząt i zmiany ich losu, wymaga ogromnej wrażliwości, odporności psychicznej, opanowania, świetnej logistyki i wiedzy.
Nie każdy jest w stanie zmierzyć się z okrucieństwem, wziąć udział w interwencji, czy patrzeć na bolesne zdjęcia, ale ścieżek pomocy jest wiele, a w tym poście postaramy się przybliżyć zakres działań Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz podpowiemy jak można takie inicjatywy wesprzeć.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest powstałą w 2012 roku ogólnopolską organizacją, zrzeszającą osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych.

Ich głównym celem jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt.

Pod koniec 2021 roku powstał nowy projekt ustawy, zakazującej hodowli zwierząt na futro, przygotowany przez p. Małgorzatę Tracz (posłanka partii Zielonych), przy wsparciu aktywistek i aktywistów ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Fundacji Viva!

Więcej informacji na temat tej ustawy oraz o tym dlaczego prace nad słynną ‘Piątką dla Zwierząt’ zostały zawieszone, przeczytacie TUTAJ.

Liczne interwencje na fermach, kampanie billboardowe, happeningi, akcje edukacyjne, działania prawne, mające na celu ukaranie hodowców, znęcających się nad zwierzętami, współtworzenie projektu ustawy, zakazującej hodowli zwierząt futerkowych – to ogromna przestrzeń realnych działań Otwartych Klatek.

Lis Maciek urodził się w niewoli – na fermie w Karskach. Zauważyli go zza płotu aktywiści Otwartych Klatek, był w fatalnym stanie, miał widoczne problemy z łapą. Niestety odebranie lisa udało się dopiero w asyście policji.

Maciek trafił do lecznicy we Wrocławiu, gdzie zaopiekowali się nim specjaliści. Łapy niestety nie udało się uratować (została amputowana), ale jego życie – tak!

W tej chwili Maciek przebywa w azylu Bogny Witkowskiej (działaczki Otwartych Klatek), jest wolny, bezpieczny, szczęśliwy, mimo braku łapy – niezwykle aktywny, uwielbia psoty i zabawy ze swoją psią przyjaciółką – Klarą.

Niestety cały czas na fermach przebywają zwierzęta, które nigdy nie doświadczyły spaceru, świeżego powietrza, opieki ani miłości, są po prostu produktem przemysłu futrzarskiego.

JAK MOŻEMY POMÓC?

Pamiętajcie, że każdy gest ma WIELKIE znaczenie, jeśli czujecie, że chcielibyście wesprzeć działania Stowarzyszenia Otwarte Klatki, możecie to zrobić na kilka sposobów:

  • Podpisz petycję i poprzyj zakaz hodowli zwierząt na futra -> TUTAJ 

  • Zostań Wolontariuszem Stowarzyszenia, przesyłając swoje zgłoszenie -> TUTAJ   

  • Przekaż 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia -> TUTAJ 

  • Wpłać dowolną darowiznę -> TUTAJ

  • Poinformuj swoich znajomych, rodzinę o sytuacji zwierząt na fermach, działaniach, które można podjąć.

Historia Lisicy Wandy rozpoczęła się tak naprawdę w 2019 roku – przy okazji organizowanego przez nas I Biegu Wzniesień Łódzkich.

Towarzyszyła nam w lesie wielokrotnie podczas przygotowań logistycznych i oznaczania trasy, finalnie została Ambasadorką naszego Biegu, a jej portret znalazł się na medalach dla dzieci i dorosłych, dedykowanej koszulce technicznej oraz statuetkach dla zwycięzców.

Uczestnicy naszych zawodów pokochali Wandę, my natomiast zdecydowaliśmy, że umożliwimy zakup koszulki również tym osobom, które nie brały udziału w zawodach.
Wanda jest wolna, ale są lisy, które nadal spędzają smutne życie w klatkach.
Nasza bohaterka chce pomagać takim lisom i chętnie to zrobi z Waszą pomocą!

KUPUJESZ – POMAGASZ!

W grudniu 2021 r. w naszym sklepie pojawiła się oficjalnie nowa, oddychająca koszulka techniczna – Lisica Wanda.

5 zł z każdej sprzedanej koszulki, przekażemy na rzecz Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Pieniądze zbierane na pomoc lisom, są przeznaczane na walkę o wprowadzenie zakazu hodowli futerkowych, aby uchronić zwierzęta od ogromnego cierpienia, jakie spotyka je dla zysku człowieka.
W naszej koszulce technicznej poczujesz się komfortowo na górskim szlaku, leśnej ścieżce lub podczas rowerowej aktywności, a wybierając Wandę, wesprzesz dodatkowo lisy i działania Otwartych Klatek. Warto!

Ile razy słyszeliśmy, że całego świata nie zmienimy….?
Ile razy mierzyliśmy się z pytaniem ‘jakie realne znaczenie dla świata ma to, że nie jecie zwierząt’?
Wiele razy!

A wiecie jak wiele osób każdego dnia myśli o tym jak można odmienić los zwierząt?
Wiecie ile osób nie je mięsa? Ile osób decyduje się na wpłacenie choćby 50 groszy na wsparcie wybranej przez siebie instytucji, pomagającej zwierzętom?

Wiecie ile? Dokładnie tyle światów już się udało uratować.

Każdym małym – wielkim gestem!

Martyna i Mateusz